Školského psychológa na škole vnímajú žiaci ako priateľa, ktorý stojí pri nich pri budovaní vzájomnej úcty, rešpektu, spolupatričnosti, pocitu bezpečia, dôvery, silných a zdravých vzťahov, dobrej nálady, istoty v triede medzi kamarátmi, fér hre a tomu ako byť dobrým človekom, ktorý nechce ubližovať, neubližuje a ubližovanie druhému netoleruje.
To boli všetko naše témy počas prvých septembrových stretnutí, kde som dbala ako psychológ na priaznivú a hladkú adaptáciu žiakov pri prechode na druhý stupeň, pri budovaní pozitívnej klímy v triede, formovaní nových kolektívov.
V nasledujúcich týždňoch sa posúvame ďalej a zoznamujeme sa aj s témami ako sú šikana a kyberšikana.
Milí rodičia, porozprávajte sa so svojimi deťmi na túto tému, s ktorou som ja dnes otvorila našu ďalšiu cestu spolupráce a verím, že keď pôjdeme tou cestou všetci spoločne nikto sa nešmykne do priepasti.
Dnes som sa žiakom venovala priblížením témy kyberšikany zážitkovou formou prostredníctvom autentických videí, animovanou tvorbou, počas ktorej mali dve úlohy. Prvou bolo navnímať čo najviac informácii o danej problematike a tou druhou bolo vcítiť sa do pocitov druhých s vedomím, že aj mne sa to môže stáť.
Žiaci ocenili spôsob akým sa k nim dostali informácie, a síce nie „odverklikovaním “ poučiek kyberšikany, ale možnosťou vcítiť sa do pocitov druhého človeka.
Naša práca získaním poznatkov nekončí, naopak pokračujeme ďalej, kde sa budeme venovať praktickým cvičeniam, ale aj zdieľaním úlohy, ktorú dnes odo mňa žiaci dostali a ja verím, že to budete aj Vy v rámci dôverného rozhovoru so svojim dieťaťom vnímať ako možnosť ako sa porozprávať a zároveň pracovať s danou tematikou.
O úlohe nebudem písať, pretože dám priestor vašim deťom, aby sa s vami o ňu podelili a nadobudli tak pocit dôvery bez strachu sa zdôveriť s tým, o čom píšem.
Prajem Vám príjemné rozhovory plné úprimnosti, pocitu bezpečia, prijatia, neodcudzovania, zároveň chcem aby ste vedeli, že pri akomkoľvek probléme sa môžete obrátiť aj na mňa, s pozdravom Mgr. Andrea Moravová.