Sociálne siete využíva čoraz viac ľudí a nie je výnimkou, že ich používajú aj deti. Je preto dobré, aby pochopili ako sa na sociálnych sieťach správať a čo sa môže stať s obsahom, ktorý zdieľajú. Na začiatku sme si pustili video Fotoalbum od ovce.sk, kde tvorcovia videa formou krátkej rozprávky poukázali na to, aby sme si premysleli, čo zdieľame na internete, pretože aký obsah o sebe vytvoríme, tak sa k nám bude okolie správať.
V úvodnej diskusii sme sa rozprávali či deti zdieľajú svoje fotky na internete, alebo ich posielajú svojim kamarátom. Niektoré deti už takúto skúsenosť majú.
Posadali sme si s deťmi do kruhu, v strede boli rozložené obrázky. Deti si vybrali jeden obrázok, ktorý sa im najviac páčil. Všetci postupne ukázali ostatným svoj obrázok a povedali, prečo si vybrali práve tento a čo sa im na ňom páčilo. Postupne posúvali obrázky v kruhu. Každý mal k obrázku, ktorý dostal, niečo dokresliť. Pokračovali sme v kruhu dovtedy, kým sa obrázky nevrátili k vlastníkovi.
Následne si všetci pozreli svoje obrázky a čo na nich pribudlo. Niekde niečo pekné, ale aj niečo také, čo sa im nepáčilo. Ukázali sme si navzájom svoje obrázky a diskutovali sme ako sa deti cítili, keď im niekto takto dokreslil ich pekný obrázok? Niečo ich potešilo, niečo im prišlo smiešne, niektorým bolo ľúto, že obrázok je už nepoužiteľný. Niektorých hnevalo, že prečo im niekto ich obrázok takto zničil. Diskutovali sme ako sa ich kamaráti cítili, keď si pozerali takéto pokreslené obrázky. Rozprávali sme sa o tom, ako by mohla táto aktivita súvisieť s internetom. Obrázky, ktoré si vybrali, mali predstavovať ich fotografiu na internete. Ak si zverejnia fotografie na internete, tiež ich púšťajú zo svojich rúk. Tak, ako sa cítili pri tejto hre, tak by sa mohli cíť aj na internete. Rozprávali sme sa o tom, čo všetko sa môže stať s fotografiou na internete (napr. posmešné a urážlivé komentáre, fotomontáže, zverejnenie na nejakej inej stránke a pod.). Vedia deti, ku komu sa ich fotografia dostane, keď ju zverenia na internete? Porozprávali sme sa o tom, ako si môžu dávať pozor nato, aby nikto nezneužil ich fotografie (neuverejňovať citlivé fotografie, mať nastavený súkromný profil, zdieľať fotografie a obsah len s blízkymi ľuďmi, ktorých poznáme a dôverujeme im,...), a tiež o tom, že keď oni niečo takéto urobia, môžu tým niekomu, aj nechtiac, ublížiť.
Na záver si mohli deti vybrať namiesto pokresleného obrázku náhradný, ktorý si mohli nechať.