Každoročne sa v apríli hovorí o Dni Zeme, počúvame o tom zo všadiaľ a stále nás tým “bombardujú” z každej strany.
Prečo?
Pretože význam tohto dňa je nesmierne veľký. Všade počúvame o klimatických zmenách, o kríze, o tom, že nám tá naša Zem signalizuje, že niečo robíme zle.
Preto sme si 22. apríla, tak ako každý rok na Deň Zeme, pripravili niekoľko stanovíšť, kde sme sa s našimi žiakmi rozprávali o rôznych témach.
Naučili sme sa, že separovať a recyklovať nie je to isté. Vyskúšali sme si ako vieme recyklovať tvorivo. Veľa sa hovorilo o stromoch, o ovocných aj lesných drevinách, ako ich rozoznávať. O dôležitosti vody pre stromy, živočíchy a aj o tom, ako ľudia zaobchádzajú s vodou.
Najzaujímavejšou témou snáď boli “pľúca Zeme” - dažďové pralesy. Po prednáške sme sa rozprávali aj o práve prebiehajúcej zbierke na škole na fotopascu, ktorá bude umiestnená v Indonézii za účelom zachytávania fotografií zvierat v dažďovom pralese. Aj takto sa dá prispieť k osvete a budovaniu povedomia o dôležitosti dažďových pralesov.
Späť ale k tomu separovaniu, recyklácii, používaniu bezobalových potravín, rozumnému nakupovaniu oblečenia, elektroniky a ostatných spotrebných vecí... Povieme si, ale keď každý to tak robí ako ja. Prečo by som mal ja separovať? Prečo by som si mal ja vyberať aké potraviny kúpim, v čom sú zabalené, čo urobím s tým igelitovým vreckom?
Áno, nestačí keď sa ekologicky správa len jeden človek. Aby bola zmena naozajstná, je potrebné aby sme to takto robili viacerí, väčšina, všetci...
Mgr. Eva Kyzúrová